Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Zasady żywieniowe kota

1. Wstęp

2. Rodzaje karm i diet kota:

a) karma mokra

b) karma sucha

c) surowe mięso

d) BARF (dieta)

e) dieta mieszana (karma mokra, surowe mięso, karma sucha)

f) Whole Prey (dieta)

3. Dieta stosowana w naszej hodowli


 

 

Ad. 1 Wstęp

W przypadku kociej diety nie ma jednego modelu żywienia, który byłby w 100% idealny. Kot jest z natury zwierzęciem mięsożernym, dlatego też w jego menu powinno znajdować się surowe mięso lub karma sucha/mokra z wysoką zawartością mięsa wraz z podrobami (min. 70%). Karma musi być odpowiednio zbilansowana i jak najbardziej zbliżona do naturalnego pożywienia kota jakim są drobne gryzonie, jaszczurki i ptaki.

W diecie kociej powinien znajdować się pokarm w postaci mokrej, gdyż odczuwanie pragnienia jest u kota słabo rozwinięte. W naturze wodę kot pobiera z upolowanych przez siebie ofiar, które konsumuje w całości. Koty pochodzą z obszarów półpustynnych, gdzie woda jest trudno dostępna.

 

Ad. 2 Rodzaje diet

a) karma mokra

Świetnym rozwiązaniem dostępnym na rynku są puszki z karmą dla kotów zawierające ok. 70-80 % mięsa wraz z podrobami. Są one doskonałym źródłem białka, bardzo potrzebnej kotu do życia tauryny, kwasów omega 3 i 6. Warto podawać kotom różne smaki karm mokrych, tak aby czerpały one składniki odżywcze z rożnego rodzaju mięsa. Dodatkowo urozmaicamy tym kocią dietę. Pamiętajmy, aby karma mokra miała temperaturę pokojową w momencie podania.

Uwaga: Należy zwrócić uwagę na skład karmy umieszczony na odwrocie puszki, aby być pewnym jakości jedzenia dla naszego pupila.

Najlepsze z nich, które my również stosujemy to:

Catz Finefood - wszystkie smaki (70% mięsa z podrobami)

GranataPet - wszystkie smaki (72% mięsa z podrobami)

MAC's - wołowina (70% mięsa z podrobami)

Cosma Nature - kurczak i tuńczyk (75% mięsa)

Feringa - dla kociąt (72% mięsa z podrobami)

 Wild Freedom (98% mięsa z podrobami)

Pozostałe polecane karmy to:

Grau (68% mięsa z podrobami)

 

b) karma sucha

Na rynku występują również karmy suche, które mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie diety. Karmy suche powinny zawierać ok. 60-70 procent mięsa oraz być bez zbóż (Grain Free). Dobre karmy jakie występują na rynku to np.: Wild Freedom, Purizon, Farmina N&D, Josera, GranataPet (kolejność przypadkowa), posiadają zbilansowany skład.

Pamiętajmy, aby sprawdzać skład karmy na opakowaniu zanim kupimy ją dla własnego kota. Koty nie trawią zbóż.

Należy bezwzględnie pamiętać, aby kot miał zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej.

 

c) surowe mięso (niesuplementowane)

Mięso surowe stosujemy tylko jako uzupełnienie diety. Najlepszym rodzajem mięs dla kota jest wołowina, cielęcina, udziec z indyka. Może być też kurczak. Mięso to przed podaniem kroimy na długie kawałki i podajemy jako jeden z posiłków 2-3 razy w tygodniu. Najlepsze dla kota jest mięso mięśniowe, poprzerastane tłuszczykiem. Jedząc takie mięso koty czyszczą zęby, ćwiczą mięśnie żuchwy wspomagając jej rozrastanie i uwydatnianie policzków.

Pamiętajmy, nie podajemy mięsa wieprzowego ani dzika z uwagi na możliwość występowania w nim wirusa Aujeszkiego (wścieklizna rzekoma). Wirus ten nie atakuje człowieka, dlatego mięso wieprzowe nie jest w tym kierunku badane.

Ważne jest również kupowanie mięsa wiadomego pochodzenia (tzn. przebadanego).

 

d) BARF (dieta suplementowana, pełnowartościowa, zbilansowana)

Inną znaną mi metodą, która jest bliska naturalnemu karmieniu kota jest BARF, czyli podawanie kotu w odpowiedniej proporcji surowego mięsa mięśniowego, podrobów, suplementów tak, by posiłek zaspokoił wszystkie potrzeby żywieniowe kota. W tej diecie podajemy różne rodzaje surowego mięsa (bez wieprzowiny i dzika) w odpowiedniej proporcji. Dieta ta jest bardzo zdrowa. W skomponowaniu odpowiedniego posiłku pomagają kalkulatory diety. Kalkulator można pobrać ze strony: https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=896

Informacje na temat tej diety oraz informacje jak zacząć barfować, można uzyskać na grupie FB BARFNE KOREPETYCJE - KOT

 

e) dieta mieszana (karma mokra, surowe mięso, karma sucha, BARF)

Kolejną metodą stosowaną przez wielu opiekunów kotów i hodowców jest dieta mieszana tzn. mokra karma puszkowana lub BARF + 2-3 razy w tygodniu surowe mięso mięśniowe + 1 raz w tygodniu surowe żółtko jaja jako bomba witaminowa + sucha karma jako uzupełnienie diety między posiłkami.

Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ uczy kota spożywać pokarm o różnych konsystencjach, aby nowy opiekun mógł sam wybrać czym chce karmić swojego kota.

 

f) Whole Prey (dieta)

Najbardziej zbliżonym do naturalnego pokarmu dzikich kuzynów kota domowego jest dieta Whole Prey, czyli podawanie kotu całych piskląt, przepiórek, myszy, szczurów (w całości razem z futrem, czy piórami). Oczywiście chodzi tu o zwierzęta karmowe hodowane w tym celu, uprzednio humanitarnie uśpione, z bezpiecznych i gwarantowanych źródeł (kupionych w sklepach specjalistycznych). Są one tak samo hodowane jak np. kurczaki dla ludzi.

Dieta ta zawiera optymalnie zbilansowane składniki oraz wystarczającą ilość wody dla kota.

Dietę Whole Prey można stosować jako przekąski dla kotów, czyli uzupełnienie diety mieszanej, mokrej puszkowanej lub BARF'a.

 

Dla osób, które pytały się o możliwość nauczenia kota jedzenia Whole Prey, wprowadziliśmy tą dietę w formie przekąsek w naszej hodowli. Jeżeli będziecie Państwo chcieli ją stosować, to może ona stanowić główną dietę Państwa kota. Możemy również szerzej o niej opowiedzieć, gdyż ukończyliśmy kurs o karmieniu Whole Prey na seminarium felinologicznym FPL.

Poniżej zamieszczamy przykład "przekąski" naszych kotów. Uwaga film zawiera sceny z martwymi zwierzętami karmowymi.

Ad. 3 Dieta stosowana w naszej hodowli

W naszej hodowli stosujemy głównie dietę mieszaną, której podstawą jest karma mokra, surowe mięso oraz jako uzupełnienie diety karma sucha wysokiej jakości.

 

Koty dorosłe:

  •  karma mokra puszkowana 2 razy dziennie, różne smaki (Wild Freedom, Catz Finefood, Grau, GranataPet, MAC's, Cosma, Feringa),
  •  mięso surowe (głównie wołowina i indyk) 2 lub 3 razy w tygodniu,
  •  1 posiłek dziennie BARF,
  •  surowe żółtko jajka 1 raz w tygodniu,
  •  karma sucha bez zbożowa jako uzupełnienie diety,
  •  przekąski w postaci diety Whole Prey 2 - 3 razy w tygodniu,
  •  woda pitna w miseczkach i w fontannie dla kota,
  •  zdrowe przekąski - suszone mięso mięśniowe z kurczaka (100% mięsa) firmy Real Nature, Cosma pure love Snackies (100 % mięsa) lub suszone mięso z kaczki.

Kocięta:

  •  karma mokra puszkowana 3-4 razy dziennie,
  •  1 posiłek dziennie BARF,
  •  mięso surowe (głównie wołowina i indyk) 3 razy w tygodniu w małych kawałkach,
  •  przekąski w postaci diety Whole Prey 2 - 3 razy w tygodniu,
  •  zdrowe przekąski te, które dostają rodzice,
  •  dostęp do suchej karmy w miseczkach rodziców,
  •  woda pitna w miseczkach i w fontannie dla kota.

  

Z naszego doświadczenia:

 Czym lepszą karmę je Twój kot, tym mniej wydajesz na weterynarza !

 Wizyty ograniczają się do wizyt kontrolnych i regularnych szczepień.


 

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?