Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Poradnik kupującego - wyprawka dla kociaka

 

Oto kilka najważniejszych rzeczy, w które warto się zaopatrzyć zanim w naszym domu zamieszka koci przyjaciel:

  1. transporter

  2. kuweta, żwirek, łopatka, woreczki na odchody

  3. miski na wodę oraz karmę

  4. jedzenie dla kota

  5. legowiska

  6. drapaki

  7. zabawki

  8. szczotka lub grzebień do czesania

  9. dom przyjazny kotu, czyli dom bezpieczny

 

Poniżej pozwolę sobie rozwinąć powyższe punkty.

 

Ad. 1 Transporter

Transporter to bezpieczny pojemnik, w którym przewieziemy kociaka z domu hodowcy do własnego miejsca zamieszkania.

Transporter będzie służył kociakowi przez całe jego życie, więc musi on być odpowiednio duży, by zmieścił się w nim kot również w wieku dorosłym. Transporter jest potrzebny w podróży do gabinetu weterynaryjnego na wizyty kontrolne i niezbędne szczepienia.

 

Jaki transporter najlepszy?

Kryteria:

  • łatwość dezynfekcji - tu górują transportery plastikowe, gdyż wystarczy je umyć wodą z mydłem lub popsikać środkiem dezynfekcyjnym np. Bioseptol AMF. Transportery materiałowe należałoby prać po każdym skorzystaniu. Niektórych nie idzie przypiąć pasami, więc pasażer trzyma torbę na kolanach przez całą drogę. My prewencyjnie dezynfekujemy transporter po każdej wizycie w klinice. Są takie momenty, kiedy odkładamy pojemnik na chwilę np. na podłogę, po której przecież przemieszczają się chore zwierzęta. Podeszwy butów też nie są pozbawione drobnoustrojów.
  • wygoda wyjmowania kota - świetnie sprawdzają się pojemniki otwierane zarówno od przodu jak i od góry. Wyjmując kota górą unikamy wytrząsania lub wyciągania na siłę wystraszonego zwierzaka z pojemnika otwieranego od przodu.
  • bezpieczeństwo i wygoda zwierzaka - chodzi tu przede wszystkim o to, aby wystraszony zwierzak nie zrobił sobie lub nam krzywdy podczas prób ucieczki z kontenerka. Transporter powinien być przewiewny i posiadać wiele otworów umożliwiających wentylację, jednakże zwierzak nie powinien mieć możliwości wyjmowania z niego łapy, bo może zahaczyć się o coś pazurem, zrobić sobie krzywdę lub podrapać człowieka. Jest to szczególnie ważne kryterium w sytuacji, kiedy będzie trzeba podróżować komunikacją miejską. Należy zwrócić uwagę, by transporter nie posiadał kratki w górnej części oraz przy uchwycie, bo kot podrapie nas kiedy będziemy trzymać za uchwyt transportera. Musi się on też zamykać w taki sposób, by zwierzak nie mógł się sam z niego wydostać. Znamy takich „czarodziejów”, którzy wydostawali się z zamkniętych transporterów :).
  • możliwość przypięcia transportera pasami w aucie lub atest lotniczy, jest on szczególnie ważny, kiedy mamy zamiar przewieść kociaka za granicę.
  • wielkość transportera - pamiętajmy, że nasz maluszek rośnie i może osiągnąć spore rozmiary. Wybierajmy transporter dla kotów wytrzymujący wagę od 8 do 12 kilo.

 

W naszej hodowli stosujemy następujące transportery dla kotów:

1. Catit Cabrio

Idealnie się sprawdza i ma wszystko co potrzeba. My posiadamy takie 4 sztuki :).

Transporter ten posiada wentylację z każdego boku, jest duży, kratki są drobne i uniemożliwiają kotu przełożenie łapy na zewnątrz, jest łatwy do utrzymania w czystości. Łatwo się otwiera zarówno z przodu, jak i od góry a przejrzyste przednie drzwiczki pozwalają na szybkie sprawdzenie, co dzieje się w danej chwili wewnątrz. Zauważyliśmy też, że koty przebywające w transporterach nie posiadających krat, mniej „szaleją” ze strachu.

Producent projektując kratki wentylacyjne zadbał o każdy szczegół. Plastik na kratkach jest odlany szerzej niż bok transportera, uniemożliwiając kotu przełożenie łapy na zewnątrz i zahaczenie pazurem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Najpopularniejszy na wystawach, polecany przez hodowców.

 

2. Rhino - tańsza wersja, ale nadal godna polecenia

Jego zaletą jest również łatwe czyszczenie, małe otwory oraz przejrzyste plastikowe drzwiczki i dobre zamykanie. Transporter ten nie posiada otwierania od góry, ale można go łatwo zdemontować i wyjąć kota. Jest on trochę lżejszy, ciut mniejszy, ale wystarczający i zapewniający dobre warunki transportu dla kotów.

Do transportera polecamy wyłożyć kocykiem lub poduszką, by kotkowi było miękko i wygodnie w czasie transportu.

Ad. 2 Kuweta, żwirek, łopatka, woreczki

I. Kuwety

Kuwety dla kotów można podzielić na dwie główne kategorie: kuwety otwarte i kuwety kryte.

 

Minimalny rozmiar kuwety odkrytej dla kota brytyjskiego to długość 50 cm, szerokość ok.40 cm, piszę to z doświadczenia przetestowanego na własnych brytyjczykach. Kuwety kryte powinny być większe. Koty lubią przestronne kuwety, w których mogą się swobodnie obrócić.

Koty w naszej hodowli korzystają obecnie z kuwet:

  • Savic Aseo XXL

Są to kuwety odkryte. Ich zaletą są wysokie ranty, uniemożliwiające wyciek nieczystości nawet, gdy kot siusia w pozycji prawie stojącej. Kuweta ta jest na tyle duża, że kot znajduje w niej miejsce by załatwić obie swoje potrzeby jedna zaraz za drugą, bo tak się często zdarza. Wymiary kuwety: dł. 67,5 cm, szer. 48,5 cm, wys. 28 cm. Nasze koty pozwalają na chowanie kuwet w szafie :).

  • Savic Nestor Jumbo

Są to kuwety kryte. Koty z nich korzystają, lecz u nas przednie plastikowe klapki zostały zdemontowane dla łatwiejszego wchodzenia kota. Wymiary to: dł. 66,5 cm, szer. 48,5 cm, wys. 46,5 cm.

 

  •  MPS Toaleta Netta Maxi

To inna sprawdzona kryta kuweta, którą wypatrzyliśmy na wystawie kotów w Czechach, o podobnych wymiarach co Savic Nestor Jumbo. Kuweta posiada dodatkową plastikową wycieraczkę przy wyjściu.

 

II. Żwirek dla kota

Na rynku dostępne są żwirki bentonitowe (glina), żwirki drewniane zbrylające i niezbrylające, żwirki silikonowe, żwirki kukurydziane, żwirki naturalne (np. wapń z piaskiem kwarcem).

Nie polecamy żwirku silikonowego ponieważ jest on trujący w przypadku zjedzenia go przez koty. Jego granulki są ostre i kłują koty w łapki, jego właściwości chłonne są bardzo małe i mocz zostaje na dnie kuwety.

Żwirki bentonitowe posiadają dobre właściwości chłonne i zbrylające. Dodatkowo dobrze absorbują zapachy i są chętnie użytkowane przez koty. Jedyną wadą tych żwirków jest większe pylenie niż w przypadku żwirków drewnianych.

 

Nasze koty obecnie korzystają ze żwirku:

  • Cat's Best Original

Jest to żwirek drewniany zbrylający, o dość drobnej frakcji, charakteryzujący się bardzo dużą chłonnością wilgoci, pochłanianiem zapachów oraz brakiem pylenia. Można go usuwać w toalecie.

  • Green Cat

Jest to lekki żwirek zbryjający o drobnej frakcji, bardzo chętnie używany przez koty. Dobrze chłonie wilgoć i zapachy. Można go usuwać w toalecie.

  • Greenwoods Plant Fibre

Jest to żwirek drewniany zbrylający o podobnych właściwościach co Cat's Best Original. Można go usuwać w toalecie.

III. Łopatka i woreczki

Łopatka powinna być dostosowana wielkością oczek do wielkości ziaren żwirku.

Woreczki na „psie” odchody również się przydają, pomagają w higienicznym i szybkim czyszczeniu kuwet. Można w nich wyrzucić odchody do pojemników z odpadami komunalnymi lub wprost do kanalizacji sanitarnej. Jest to zasadnicza zaleta żwirku drewnianego w przeciwieństwie do powszechnie stosowanego w domach żwirku bentonitowego, który jest cięższy i można go wyrzucać tylko do odpadów komunalnych. Dodatkowo bentonit bardziej brudzi kuwetę, gdyż częściej przykleja się do jej dna i do łopatki.

 

Ad. 3 Miski na wodę i karmę

I. Miski na wodę i fontanna

Miski na wodę mogą być wykonane z plastiku, melaminy, porcelany, szkła lub metalu. U nas koty uwielbiają pić z porcelanowych i plastikowych pojemników. Na wodę polecamy miski porcelanowe, z których koty chętnie piją wodę. Najmniejsza pojemność jaką powinnyśmy stosować to 500 ml. Woda powinna być wymieniana codziennie.

W naszej hodowli posiadamy również 2 fontanny Cat Mate, z których koty bardzo chętnie piją, a także bawią się w łapanie strumienia wody. Fontanna jest idealnym rozwiązaniem, aby zwiększyć spożywanie wody przez koty i lekko przezwyciężyć ich słabo rozwinięte uczucie pragnienia.

 Foto: Puma testująca nową fontannę.

 

II. Miski na karmę suchą i mokrą oraz surowe mięso

Brytyjczyki posiadają spłaszczone pyszczki, więc powinny jeść z talerzyków możliwie płaskich i szerokich, o niskich rantach. Ważne w przypadku wszystkich kotów jest, by kot nie musiał dotykać wibrysami (czyli wąsikami) rantów naczynia, gdyż drażni to kota. Warto, by talerzyki czy miski można było myć w zmywarce.

Miski na karmę zwłaszcza mokrą powinny być ciężkie, aby kot liżąc jedzenie nie musiał gonić za miską. Tu doskonale sprawdzą się miseczki i talerzyki porcelanowe.

Dla kotów brytyjskich sprawdzi się znakomicie talerzyk ceramiczny z Ikei, model Vardera. Jego budowa ułatwia kotu zbieranie pożywienia. Polecamy go szczególnie do mokrego jedzenia.

 Na karmę suchą nadają się miski z gumkami antypoślizgowymi firmy Pet Nova i Moderna (firmy różnią się tylko kolorami).

Ad. 4 Jedzenie dla kota

Kociaki powinny jeść minimum 5 razy dziennie, bo koty w naturze jedzą nawet 10 do 20 razy w ciągu dnia, małymi porcjami. Kot dorosły je 3 porcje na dobę.

Kociakowi do 1 roku życia nie ograniczamy ilości jedzenia. Jeśli nie możemy zapewnić kociakowi tylu posiłków, to warto dać mu większe porcje, co spowoduje, że kociak zje tyle ile potrzebuje, a potem doje resztę w późniejszym czasie.

Kotu powyżej 1 roku życia dajemy tyle karmy ile napisane jest w dawkowaniu na opakowaniu puszki i/lub suchej karmie dla dorosłego kota. W przypadku stosowania diety Whole Pray lub BARF podajemy kotu taką ilość jedzenia, jaką jest on w stanie zjeść, obserwując jego wagę.

Dorosły kocur powinien ważyć 5 - 8 kg, a dorosła kotka brytyjska powinna ważyć  4 - 5 kg. Staramy się utrzymywać optymalną wagę kota.

Ciekawostka: koty brytyjskie rosną do 3 lat.

Ważne: kot musi mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej.

 

Więcej na temat żywienia kotów opisaliśmy w dziale "O rasie" w zakładce "Żywienie".

Ad. 5 Legowiska

Legowiska – każdy domowy mruczek doceni wygodną poduszkę, miękką budkę lub kocyk ułożony w ulubionym miejscu, z którego będzie on mógł obserwować otoczenie.

Poza leżeniem na naszej kanapie koty spędzają wiele godzin obserwując świat z wysokości parapetu okiennego, więc warto zapewnić im w tym miejscu ciepłą poduszkę lub kocyk. Wiele kotów wybiera sobie wysokie szafy jako ulubione miejsca do odpoczynku. Bardzo interesującym rozwiązaniem są specjalne legowiska montowane do ściany oraz półki i drabinki, które potrafią stworzyć kotu wspaniałe miejsce zarówno do zabaw, jak i odpoczynku.

Przykład legowiska:

Firmy zajmujące się wykonywaniem mebli dla kotów:

Foto: Adel One na nowych meblach dla kotów firmy Kot Land.

Ad. 6 Drapaki

Drapaki są niezbędnym wyposażeniem każdego domu, w którym mieszka kot. Kot posiada naturalny instynkt drapania, który musi na czymś spożytkować. Drapaki obecnie dostępne na rynku służą kotu zarówno za drapak, miejsce do zabaw oraz miejsce odpoczynku. Słupy owinięte sizalem doskonale sprawdzają się w tej roli. Dodatkowo słupy o średnicy 15 cm w przypadku naszych kotów brytyjskich służą im do wspinaczki, co jest bardzo miłym widokiem dla właściciela.

 

Drapaki można podzielić na 3 rodzaje:

  • pionowe

  • poziome

  • nachylone pod kątem.

Zróżnicowanie płaszczyzn i ich nachylenia uatrakcyjnia kotu zabawę.

 

 

Przykład drapaków pionowych:

 

Najlepsze firmy produkujące drapaki:

1. RUFI - polecane przez naszą hodowlę

Najlepsze pod względem jakości drapaki produkuje znana wielu właścicielom kotów firma Rufi. Produkty tej firmy cechuje ponadczasowy, klasyczny wygląd i niesamowita wytrzymałość zastosowanych materiałòw. Producent daje klientowi możliwość dowolnej modyfikacji drapaka. Można tu stworzyć prawdziwy koci pałac własnego projektu lub dostosować do swoich potrzeb jeden z wielu przykładowych, zamieszczonych na stronie internetowej modeli, co jest niebywałym atutem tego producenta. Możemy wybierać tu nie tylko wysokość drapaka, rodzaj (stojący, ścienny, wiszący, dla kotów ras małych, dużych, kocich rodzin), ale także rodzaj i kolor materiału jaki ma zostać użyty na pokrowce legowisk oraz kolor drewnianych elementów drapaka. Producent oferuje również "części zamienne", na które można wymienić zużywające się z biegiem lat elementy lub zmienić wygląd obecnego drapaka np. poprzez zmianę koloru pokrowców.

 Przykładowy drapak firmy RUFI

2. ALEX - producent drapaków z Gdańska

Kilkadziesiąt ciekawych propozycji oferuje również firma Alex z Gdańska, z którą mięliśmy przyjemność spotkać się kilkukrotnie podczas Międzynarodowych Wystaw Kotów Rasowych Poznaniu. Na stronie producenta możemy wybrać drapak dopasowany wielkością i wyglądem do wystroju naszego domu.

Producent daje mam możliwość wyboru drapaka według jego wysokości, ceny, wagi oraz zgodnie z przeznaczeniem - na ścianę, montowany do sufitu, czy w klasycznej wersji stojącej. Na pochwałę zasługuje tu także spory wybór kolorów lakieru jakim malowana jest gruba wodoodporna sklejka. Można tu wybierać z palety 8 barw. Kolory materiału zastosowanego na poduszki i hamaki także można dopasować do swoich potrzeb. Materiał obiciowy jest mięciutki, a jednocześnie naprawdę mocny. Co ważne, poduszki i hamaki można zdjąć do prania, a jeśli się zużyją lub znudzą, to mamy możliwość także w tym przypadku dokupić sobie akcesoria zamienne do naszego wymarzonego drapaka dla kota.

Producent ten oferuje również bardzo lubiane przez nasze koty zabawki zwane przez nas "koci ser", tu nazywane kwadratem z piłką. Hitem okazał się ostatnio dynamit z walerianą, który postanowiliśmy wręczać naszym podopiecznym w ramach prezentu od nas na nową drogę życia kociaków.

Przykładowy drapak firmy Alex

 

3. Drapaki Natural Paradise

Trzecią propozycją, która nie rozleci się po miesiącu użytkowania ani nie przewróci na kota są drapaki Natural Paradise. Ich atutem jest zastosowanie porządnej grubości sklejki i grube słupy o szerokości 15 cm, owinięte mocnym sizalem. Płyty są niemalowane, co daje możliwość osobom twórczym na dopasowanie koloru drapaka do swoich upodobań lub pozostawienie w wersji oryginalnej. Koty naprawdę chętnie korzystają z tych drapaków, a ich cena jest bardzo przystępna. Znajdziemy tu kilka ciekawych modeli zarówno drapaków, jak i legowisk naściennych z tej samej serii. Drapaki Natural Paradise można zobaczyć tutaj.

 

Przykładowy drapak firmy Natural Paradise:

Przykładowa wieża firmy Natural Paradise:

 

Przykład drapaka Natural Paradise XXL (wys. 200 - 265 cm)

 

 

Przykład drapaka poziomego lub pionowego

 

Trixie drapaczka z sizalu - bardzo fajne rozwiązanie małego drapaka do powieszenia na ścianie lub położenia na podłodze. Zapach sizalu tej drapaczki bardzo przyciąga koty i zachęca do korzystania i zabawy przez kociaki.

 Przykład drapaka nachylonego pod kątem lub poziomego

RUFI Drapak do ściany – posiadamy 3 sztuki. 2 są zamontowane na ścianach, 1 służy jako drapak poziomy. Poza tym, zmodyfikowaliśmy nasz dom montując na ścianach półki, drabinki i legowiska co zwiększyło przestrzeń życiową naszych milusińskich.

Ad. 7 Zabawki

Zabawki zaspokajają naturalną potrzebę poznawania świata i polowania. Zabawki w naszej hodowli możemy podzielić na następujące grupy:

 

I. Piłeczki i szeleszczące kuleczki

Rynek oferuje wiele rodzajów piłeczek, które są doskonałymi zabawkami dla kociaków. Poniżej przedstawimy rodzaje piłeczek, które wiemy że sprawdzą się do zabawy, ponieważ były one już przetestowane przez nasze koty dorosłe i mioty.

 

Aby zapewnić zrównoważony rozwój dla kociaka należy dać mu różne zabawki, które będą rozwijały jego zmysły poznawcze. Doskonałe są do tego piłeczki z dzwoneczkiem i z grzechoczącymi kuleczkami w środku, które zachęcają kota do zabawy drażniąc je zmysł słuchu.

Drugim rodzajem piłeczek, są te wykonane z gąbki, które dają kociakowi możliwość zduszenia piłeczki łapką lub zahaczenia pazurkiem i podrzucenia, wyciągnięcia spod mebla lub z zabawki koci ser. Mają one tą zaletę, że są bardzo ciche.

Trzecim rodzajem są piłeczki wykonane z twardej pianki, która zapewnia możliwość lekkiego odbicia piłeczki (troszkę jak kauczuk). Koty doskonale się nimi bawią, biegając za piłeczką, która świetnie się odbija od kociej łapki. Piłeczki idealnie się turlają i przemieszczają się bezgłośnie.

Czwartym rodzajem są szeleszczące piłki, które wykonane są z kolorowej folii, za którą koty przepadają. Piłki te dają się zgniatać pod łapką.  Są bardzo łatwe do chwycenia i transportu w pyszczku. Niektóre koty potrafią przenieść te piłki w inne miejsce i bawić się nimi dalej.

 

II. Wędki i patyki z piórkami

Wędka to najlepsza zabawka, pomagająca na zacieśnienie więzi kota z opiekunem. Wspólna zabawa zbliża do siebie i pozwala kotu nabrać zaufania do opiekuna. Bawiąc się wędką z kotem zapominamy o naszych sprawach dnia codziennego, co pozwala nam się odprężyć, a kotu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu.

Ruch wędką przed kotem lub na pewnej wysokości wyzwala u kota jego naturalny instynkt łowny. Piórka na wędkach przypominają kotu ptaki, którymi w naturze się one żywią. Po takiej zabawie kotek będzie szczęśliwy.

III. Zabawki interaktywne

 

a) kwadratowe pudełko z otworami typu koci ser

Pudełko jest obite miękką i wytrzymałą tkaniną tapicerską, której kolor możemy sobie wybrać na stronie producenta. Do środka wkładana jest grzechocząca piłeczka plastikowa z kolorowymi kuleczkami, która pobudza kota do wkładania łapki przez otwory aby złowić i wyjąć piłeczkę. Dodatkowo do tej zabawki dla zwiększenia jej atrakcyjności dodawana jest zabawka na sprężynie, która również jest atrakcyjna dla kota, co widać na zamieszczonym zdjęciu.

Foto: Aisha Królewskie Koty*PL bawiąca się zabawką "koci ser".

b) piramidka z piłeczkami

Jest to zabawka, która zachęca kociaka do trącania piłeczki łapką i próby jej wyjęcia. Piłeczki tocząc się szybko po okręgu zachęcają kota do szybkiej reakcji i poszukiwania piłeczki, która pojawia się z drugiej strony piramidy.

 c) tor "ósemka" ze świecącymi piłeczkami

Ósemka to doskonała zabawka zarówno dla kota jak i właściciela. Sama ręka chce popchnąć kolorowa kuleczkę, by przetestować jakiej siły trzeba użyć, by kuleczka zdołała przetoczyć się przez wzniesienie. A jeśli mamy w domu male dziecko, to możemy być pewni, ze zajmie je ta zabawka na długi czas. Migająca piłka jest bardzo atrakcyjna a toczenie jej wzdłuż toru pomaga ćwiczyć dziecku paluszki (motoryka mala) i trenować wzrok podczas wodzenia za uciekającym przedmiotem (sprawdzone na naszym maluszku :) ). Zabawka ta pozwala kotu toczyć piłkę przez tor bez odrywania łapki od piłeczki. Koty poprzez zabawę rozwijają swoją koordynację ruchową i ćwiczą ulubione polowanie.

Dodatkowo kształt okręgu po obu stronach ósemki, doskonale sprawdza się jako miejsce do spania dla kota.

 Foto: Ulubiona zabawka wszystkich kociaków.

IV. Kocie schowki - kartonowe domki i szeleszczące tunele

 

Szeleszczące tunele to świetna zabawka zarówno dla dużych kotów jak i kociaków. Koty uwielbiają wbiegać do tunelu, wyskakiwać z niego, chować się w nim aby się przyczaić i nagle wyskoczyć na innego kota, jednocześnie zapraszając go do zabawy. Tunel jest doskonałym, dyskretnym miejscem odpoczynku dla kota.

Foto: Kot domowy Rudi - nasza maskotka i szeleszczący tunel.

Kocie zabawki umilają kotom dzień, utrzymując je w świetnej kondycji i w doskonałym samopoczuciu. Niektórymi zabawkami (np. wędki, patyki, piłeczki) możemy bawić się wspólnie z kotami, co poszerza wzajemne relacje i wzmacnia więzi. Świetnym źródłem obserwacji są rozbawione koty, pochłonięte zabawą.

Ad. 8 Szczotka lub grzebień do czesania

Zasady pielęgnacji kotów brytyjskich opisaliśmy w dziale "O rasie" w zakładce "Pielęgnacja".

Ad. 9 Dom przyjazny kotu, czyli dom bezpieczny

Kot jest zwierzęciem ciekawskim i interesuje go cały świat, jaki widzi. Pamiętajmy jednak, by nie pozwalać kotu samemu wychodzić z domu.

Najważniejsze jest, aby mieć zabezpieczone okna przed wypadnięciem kota. Dodatkowo nie powinno się zostawiać okna w pozycji uchylnej, gdy nie ma nas w pomieszczeniu. Szczególnie narażone są kociaki, które potrafią się wspiąć po ramie okiennej i widząc szczelinę, włożyć głowę i zjechać w dół. Takie przypadki nie kończą się dobrze. Najlepszym rozwiązaniem jest siatka zewnętrzna na oknie. Pozwala ona wówczas na otwarcie latem okna w całości i przewietrzenie pomieszczenia. Siatki takie można zamontować nie przewiercając ram okiennych. My stosujemy stalowe siatki o oczkach 13x13 mm w połączeniu z moskitierą na komary.

Foto: Adel One przy zabezpieczonym oknie.

Innym rozwiązaniem na uchylne okna jest zastosowanie kratek ochronnych firmy Trixie. Są niedrogie, gdyż boczna kosztuje 15 zł, a górna 35 zł za sztukę.

Jeśli chcieli by Państwo, by kot mógł korzystać z balkonu bądź tarasu, to polecamy jego zabezpieczenie siatka ochronną z przeznaczeniem dla kotów. Wówczas należy cały balkon zabezpieczyć szczelnie. Na rynku są firmy, które wykonują takie zlecenia.

 

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?