Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego:

 

Oczy i uszy

Tak jak u innych kotów, należy regularnie sprawdzać czystość uszu i oczu. U kotów ze skróconym pyszczkiem, do których zaliczamy koty brytyjskie, występuje częstsze łzawienie oczu powodujące "śpiochy", które należy przemywać wacikiem kosmetycznym nasączonym solą fizjologiczną. Uszy w razie potrzeby czyścimy podobnie jak oczy wacikiem kosmetycznym nasączonym solą fizjologiczną usuwając zabrudzenie, które widzimy. Nigdy nie używamy patyczków do czyszczenia ucha.

 

Pazurki

Kotom należy regularnie przycinać pazurki specjalnymi nożyczkami, zakupionymi w sklepach zoologicznych. W przypadku małej wprawy o pomoc możemy zwrócić się do lecznicy weterynaryjnej.

 

Sierść

Kota brytyjskiego nie trzeba kąpać jeżeli nie jeździmy z kotem na wystawy.

  • odmiana krótkowłosa

Utrzymanie sierści w dobrej kondycji nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku od opiekuna. Wystarczy wyczesać kota raz w miesiącu grzebieniem o gęstych metalowych zębach. Zabieg ten usuwa martwe włosy. W okresie linienia wyczesywanie powtarza się raz w tygodniu.

Oczywiście częstsze czesanie kota nie jest niczym złym. W trakcie czesania możemy nawiązać bliższą więź z kotem, spowodować jego rozluźnienie i zadowolenie.

Przy kotach brytyjskich nie stosujemy furminatora, gdyż usuwa on zbyt duże ilości futra i pozbawia kota charakterystycznego dla niego gęstego podszerstka.

  • odmiana długowłosa

Brytyjczyki długowłose posiadają tak naprawdę włos półdługi. Ich włosy nie są na tyle długie, aby sprawiać więcej problemów przy pielęgnacji niż w przypadku ich rodzeństwa krótkowłosego. Koty należy regularnie czesać 2 razy w miesiącu, tak by nie doprowadzić do powstania kołtunów na futrze, w szczególności na podbrzuszu.

 

Przykład stosowanych przez nas grzebieni,

które są odpowiednie zarówno do odmiany krótko jak i długowłosej:

Pielęgnacja i higiena

  • częstotliwość sprzątania kuwety

Żwirek wymienia się na nowy raz na tydzień i przy tej okazji myje się całą kuwetę. Codziennie czyścimy kotkowi kuwetę usuwając łopatką kupki oraz mocz tak często, jak to możliwe. Minimum 2 - 3 razy dziennie, a najlepiej po każdej "wizycie" kotka w kuwecie. Dobrze jest dosypać  świeżego żwirku w ilości, jaką zabieramy z nieczystościami z kuwety. (W miejsce, z którego usunęliśmy brudny żwirek dosypujemy świeżego).

Do sprzątania polecamy jednorazowe woreczki na psie kupy do których wrzucamy nieczystości. Po każdorazowym czyszczeniu kuwety warto umyć łopatkę wodą z mydłem.

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?